O kroužku
Kolejiště
Akce
Z výstav
Napsali o nás
Sponzoři
Odkazy
Kontakt
CNW_Counter


Napsali o nás
Aktualizováno 8. 1. 2010

Deník Mostecka - ÚTERÝ 29. prosince 2009
Modeláři ukazují velikána
* M.Vokurka
HRA - Tradiční dvoudenní výstava železničních modelů a největšího modulového kolejiště na Mostecku začala včera v Domě dětí a mládeže v Mostě. Po otevření se přišly podívat na vláčky desítky lidí, zejména rodiny s dětmi. Kolejiště měří přes dvacet metrů. Zájemci si mohou přinést svůj model lokomotivy nebo vlaku o velikosti H0 (1:87), který modeláři pustí na projížďku po dlouhé dvoukolejné trati kolejiště. V provozu jsou i dnes od 9 do 17 hodin různé modely železničních vozidel, staveb i automobilů. Návštěvníci uvidí i vláčky postavené z Lega. Na chodbě je rozestavěný model protektorátní železnice s objektem dolu na uhlí, obrněným vlakem a parní lokomotivou, ze které se za jízdy kouří. Akci pořádá Kroužek železničních modelářů. Má asi dvacet členů, z toho dvanáct dětí, kteří se učí i elektroniku. Kroužek přijímá děti od devíti let. Foto: Deník/M.Vokurka
Deník Mostecka - PÁTEK 8. ŘÍJNA 2004
Deník Směr - SOBOTA 9. ŘÍJNA 2004
Železniční modeláři se těší na novou dílnu
* Lucie Bartoš
Most - Kroužek železničních modelářů při Domě dětí a mládeže v Mostě má důvod k radosti. Od sponzora obdržel dům dětí a mládeže šek v hodnotě sto tisíc korun.
"Využití těchto finančních prostředků je účelově vázáno," informovala Miloslava Kellerová, ředitelka domu dětí a mládeže. Peníze budou použity na úpravu dílny modelářů, kterou je třeba zmodernizovat. "Modeláři se také těší, že si koupí i nějaký nový model," dodala Kellerová. Předání šeku si vzal pod svou záštitu hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.
Kroužek železničních modelářů pracuje v Domě dětí a mládeže Most od roku 1993. V současné době se schůzky všech fanoušků železnice a železničního modelářství konají vždy ve středu od 15 do 17 hodin.

Deník Mostecka - PÁTEK 14. KVĚTNA 2004
Práce na malé železnici nikdy nekončí
* JOSEF SLOUP
Most - Kroužek železničních modelářů při Domu dětí a mládeže v Mostě se u příležitosti výstavy (potrvá do soboty) představuje ve své klubovně.
Na ploše asi 30 čtverčních metrů jsou k vidění mašinky s nákladními i osobními soupravami, modely domků, které jsou podél trati, nádraží i nástupiště. trať vede i v kopcovitém terénu a vlaky projíždějí i několika tunely. Na ovládacích panelech je dvacítka spínačů, kterými se provoz tratě ovládá.
"Náš kroužek je v provozu již 12 let a za tu dobu se v něm vystřídaly stovky dětí. V současnosti doschází deset stálých zájemců. stále je co vymýšlet a upravovat. práce nikdy nekončí a pro děti je to nádherná zábava a koníček, kterému mohou propadnout dokonce života," nastínil Milan Drtil, vedoucí železničního modelářského kroužku. V rámci možností pořádá spolek dvakrát do roka výstavy, které jsou otevřené široké veřejnosti. trvají často i několik týdnů (*).
"Pokud ovšem přijde někdo do domu dětí a mládeže za jiným účelem, a my máme kluibové hodiny, může se bez rozpaků na naší práci podívat, " podotkl Drtil.
Kroužek má otevřeno v úterý a ve středu od 15 do 17 hodin. přitom úterky jsou vyhrazeny začátečníkům a středy pokročilým modelářům. Nejmladšímu členovi je osm let. Přesto, že kroužek železničních modelářů je určen převážně dětem, je mezi jeho členy i několik dospělých. Nejstaršímu z nich je 50 let.
"Rádi bychom přivítali další nadšence, protože na našem velkém modelu je stále co upravovat. Přivítali bychom i zájemce z řad dospělých, protože ti mohou přispět radou i pomocí," dokončil Milan Drtil.

(*) zde by mělo být správně několik dnů, pan redaktor se drobet spletl :-)
Deník Mostecka - 24.11.2003
Železničáři se sešli poprvé
Most - Výstava železničních modelů přilákala o víkendu do mosteckého Domu dětí a mládeže přes tisíc návštěvníků.
Víkend mezi kolejemi a mašinkami strávili pořadatelé výstavy železničních modelů a kolejišť v Domě dětí a mládeže v Mostě. Modeláři z Mostu, celého regionu i z Prahy zde vystavovali své exempláře ze současnosti i z doby dávno minulé.
Návštěvníci, kterých se v DDM jen za sobotu vystřídala zhruba tisícovka, mohli vidět, jak se před několika desítkami let jezdilo parní lokomotivou. "Líbí se mi všechny vláčky," obdivoval skvosty desetiletý Jiří Jelínek z Mostu, který má doma sbírku po svém dědovi. "Dokonce si je můžu někdy pouštět i sám, když je děda třeba v kuchyni," chlubil se mladý návštěvník.
Na výstavě byly k vidění modely a kolejiště převážně v měřítku H0, tedy 1:87, které je, jak sdělili pořadatelé, nejrozšířenější po celé Evropě a proniká i do světa. "Máme tu modely rovněž v měřítku 1:129 TT nebo Lego vláček," upozornil pořadatel Jiří Randa, který přišel s nápadem akci uskutečnit. Zdálo se mu totiž, že na Mostecku nic podobného dlouho nebylo. "Vždycky vystavujeme své modely zároveň s výstavami zvířat, které se tu konají, tak jsme si řekli, že bychom mohli udělat něco sami," zdůvodnil Randa, který se železničnímu koníčku věnuje již od svých šestnácti let.
Vláčky, modely a kolejiště jsou finančně dosti náročnou zábavou. "Malé kolejiště jeden krát dva metry při nákupu všeho nového vyjde zhruba na dvacet tisíc korun," připustil vedoucí kroužku modelářů při DDM Milan Drtil. V DDM se modeláři, které navštěvuje pět dospělých a šest dětí, scházejí jednou týdně vždy ve středu. "Počet účastníků v kroužku se však mění podle zájmu," připustil.
(pag)

Deník Mostecka - 21.11.2003
Železničáři vystavují poprvé samostatně
Most - Železniční modely na první samostatné výstavě představí o víkendu modeláři Domu dětí a mládeže.
V sobotu od 9 do 18 hodin a v neděli od 9 do 15 hodin si návštěvníci z řad dětí i dospělých budou moci prohlédnout kromě železničních modelů provoz modelových kolejišď, videoprojekci amatérských záběrů železnice a kavalkádu, neboli ukázku na velkém modulovém kolejišti HO 50 o délce kolejí přes padesát metrů. Rovněž mají možnost projet vlastní modely. "Výstava je zároveň prodejní, takže lidé, kterým jsou vláčky koníčkem, si zde mají možnost zakoupit materiál a potřebné součástky," sdělila Alena Kulichová z DDM. Pro zájemce z okolních měst a okresů zajistili pořadatelé výstavy kyvadlovou dopravu od nádraží ČD.
(pag)

Deník Mostecka - 22.9.2001
Po kolejích krajinou krouží malý vlak všech sponzorů
Most - Zájmový kroužek železničních modelářů vyřešil dvojí pozvání na dnešní den docela šalamounsky.
Od pondělí tohoto týdne předvádí mašinky návštěvníkům Týdne otevřených dveří v Domě dětí a mládeže. Právě sem ke svému modelu se zhruba 24 metry kolejiště, po kterém krajinou krouží různé typy mašinek a speciální sponzorský vlak, pozvali prostřednictvím internetových stránek i všechny železničáře, kteří dnes oslavují profesní svátek a kteří jej původně chtěli oslavit i s železničními modeláři. "Zdálo se nám nefér opustit DDM, které slaví padesátku a v sobotu se přemístit. Den železnice však oslavíme," řekl Deníku Mostecka vedoucí modelářského kroužku Miroslav Žitný, který je i skutečným výpravčím mostecké stanice. Získávat děti pro tuto zálibu mu pomáhají další tři vedoucí. "V loňském školním roce chodilo do kroužku patnáct dětí. Máme zájem hlavně o ty starší od dvanácti let," dodal Žitný.
(má)

Deník Mostecka - 17.12.1999
Na malém "plácačku" nepotřebuje
KDYŽ ZAPÍSKÁ VLAK / Kroužek železničních modelářů by uvítal starší děti
* Růžena Martínková
MOST - Nákladní i osobní vláčky, projíždějící krajinou, jsou v DDM vyhledávanou podívanou pro děti i jejich rodiče. Jen málokdo z nich asi tuší, že tomuhle zmenšenému železničnímu království už třetí rok velí skutečný výpravčí, který na velkém mosteckém nádraží vypravuje vlaky plné nákladu i lidí. Miroslavu Žitnému prostě železnice učarovala po všech stránkách. Ta malá prý už tak od 5. třídy ZŠ. Tři roky je vedoucím kroužku železničních modelářů, ale minimálně o čtyři roky déle se podílí na budování dnešního modelu. A je jedním z těch, kteří zůstali, i když se dnes dětem věnují téměř jen za děkuji. "Panu Jaroslavu Přibylovi, který to všechno začal a který už, bohužel, mezi námi není, jsem slíbil, že kroužek povedu dál, tak své slovo chci dodržet." říká Miroslav Žitný. Současným problémem prý jsou peníze na rozvoj kroužku, ale i zájem dětí. "Potřebovali bychom děti tak od dvanácti let, ale i dospělé zájemce. Teď je nás tu osm, pět dětí a tři dospěláci." upřesňuje vedoucí Žitný. Je optimista, blíží se polovina školního roku a ta druhá prý vždy přivádí do kroužku nějaké nové děti, které se potřebovaly nejdříve rozkoukat. "Některé děti chodí nakonec třeba i na kroužky dva. Hodinku jsou u nás a pak u přírodovědy, ale musím přiznat, že někdy třeba ke zvířátkům zběhnou na pořád." dodává Miroslav Žitný. Nedovede si prý představit práci v kroužku bez dalších dvou dospěláckých členů. Jiří Randa je velmi dobrý elektrikář, díky kterému se malé nádraží hýbe. Milan Drtil je zase zárukou, že když vedoucí Žitný stojí na peroně opravdového nádraží a je zrovna středa, tak kroužek zajišťuje. "Je nutné zachovávat pravidelnost kroužku. Je to nejen nutnost pro práci s dětmi, ale dokonce i podmínka, za které právě v DDM činnost vyvíjíme." vysvětlil Miroslav Žitný.